Filmden Bahset: Joker (2019)

yapım yılı: 2019
yönetmen: Todd Phillips
imdb: 9.1

Ekimin yedisinde Joker (2019)'u sinemada izledim. Benim gibi, psikolojik filmlerden hoşlananlar için izlenebilir bir film. Diğer süper kahraman filmlerinin aksine, aksiyondan çok psikolojik ve dram yönü daha ağır basıyor. Söz konusu Joker gibi bir karakter olunca, psikolojik yöne ağırlık verilmesi de yerinde diyebilirim.


Film, bir başlangıç hikayesi. Dolayısıyla sadece, ana karakterimiz Arthur'un nasıl Joker'e dönüştüğünü anlatıyor. Birkaç "aşırı tahmin edilebilir" kısım olsa da, bu keyifle izlemenize engel olmuyor.

Filmin ana konusu olan Arthur'un sebepsiz yere gülme, kahkaha atma problemi filmin ruhunu yansıtan ana etken olmuş diyebilirim. Gotham adlı berbat şehrin ruhunun da güzel yansıtıldığını düşünüyorum. Gotham kötülüğün her yeri sardığı, pis ve mide bulandırıcı sokaklarla dolu, zengin ve güçlü insanların sadece diğer insanları kontrol etmek için çabaladığı bir yer.

______________________________________________

Sapkın ve zıvanadan çıkmış düşüncelerle Arthur'u büyüten annesi, Arthur'a acı çektirmişti ve onun bundan zevk aldığını düşünmüştü. Çünkü Arthur sadece gülüyordu, o her zaman mutluydu!

Evet, Arthur dışarıdan hep mutlu gözüküyordu fakat, filmde Arthur'un tüm samimiyetiyle söylediği bir replik de, hiçbir zaman mutlu olamadığı idi.

"Hayatım boyunca bir dakika bile mutlu olmadım."

Arthur, size bahsettiğim annesi ile birlikte yaşıyor. Kendisine ve annesine bakmakta zorlanan bir adam. Palyaçoluk yapıyor ve başarılı bir komedyen olmak için sürekli didiniyor.
Hikaye; Arthur, Arthur'un annesi ve Arthur'un hayran olduğu ünlü komedyen etrafında dönüyor.

Film boyunca, küçük Bruce Wayne'i, yani Batman'i birkaç defa görüyoruz. Yeni Joker'i Batman'e karşı görmek izleyicide çok farklı hisler uyandırabilir. Fakat hayal ederken, karşımızdaki Joker'in Batman'e karşı savaşması biraz uçuk bir ihtimal gibi geliyor. Arthur'un Joker'inde, The Dark Knight'ta gördüğümüz savaşçı ruhunu göremedim.

Joker'i canlandıran aktör, Joaquin Phoenix güçlü bir oyunculuk sergilemiş diyebilirim. Arthur'un zihninde düşünmeye, onunla beraber düşünmeye çalışınca filmin derinlerine giriyorsunuz. Filme +18 diyebilmemizin bana göre en önemli sebebi, Joker gibi acımasız bir katilin dünyasına çok içten girdiğiniz, geçmişini daha iyi bildiğiniz, ona sempati duyabileceğiniz ve onunla birlikte yaşayacağınız bir film olması.


Filmin ciddi bir kısmında ne olacağını, daha önceden izlemeseniz bile anlayabiliyorsunuz. Joker(2019)'un dezavantajı bu. Buna rağmen izlerken akabilen bir film olmuş diyebilirim.

Bir psikolojik gerilim filmi arıyorsanız, iki saatinizi Joker'e ayırabilirsiniz.

0 Yorumlar