Filmden Bahset: El Camino (Breaking Bad filmi)

Deliler gibi tutan Breaking Bad dizisinden yıllar sonra,
hikayenin devamı niteliğinde bir film: El Camino.

El Camino'yu dün gece izledim. Film, bir ek hikayeden ziyade Breaking Bad dizisinin devamı gibi diyebilirim. Eğer diziyi henüz izlemediyseniz, filmini izlemenizi hiç tavsiye etmiyorum.Filmin başrolü, tahmin edebileceğiniz gibi Jesse Pinkman. Dizi finalinde olay yerinden kaçtığı yerden hikaye sürüyor. Jesse'ye yapılan eziyetler, Todd ve Jessie'nin anıları, Jesse'nin yeni bir hayata başlama çabası işlenmiş. Dizinin içinde bitmeyen bir hikayeyi bitirmek istemişler diyebilirim. Breaking Bad'i özleyenlere göre olmuş diyebilirim. Geçmişe dönüş(flashback) kısımlarında Walter, Mike, Todd, Jane gibi bazı önemli karakterleri görsek de, Saul Goodman gibi sağlam bir karakteri görmememiz biraz tuhaf oldu.

Jesse, Peekaboo bölümündeki gibi eline bir böcek alıyor. Jesse karakteri için hoş bir atıf olmuş.

Görsellik açısından eski Breaking Bad renkleri ve çekim tarzını görüyoruz. Bence bu, oldukça uygun ve güzel olmuş. Filmden çok diziye benzediği için çok geniş bir olay örgüsü beklemiyorum. Tempo açısından da orta diyebilirim. Ne aşırı yavaş ve sıkıcı, ne de sürekli sarsan bir yapısı var.

Filmin ismi olan "El Camino", Jesse'nin olay yerinden kaçarken kullandığı arabanın adı. Fakat anlamı bu kadar sığ değil. El Camino, İspanyolca bir sözcük. Türkçede "yol" anlamına geliyor.
Filmde geçmişe dönüş kısımlarında gördüğümüz bir sahnede,
Jesse, Jane'e "evrenin götürdüğü yere git" felsefesinin oldukça havalı olduğunu söylüyor.
Jane, "evrenin götürdüğü yere git" felsefesinin ne kadar saçma olduğundan ve kendi kararlarını vermenin daha iyi olduğundan bahsediyor.
Bu film ise, Jesse'nin evrenin götürdüğü yere gitmeyişini anlatıyor. Başkalarının yaptıklarıyla şekillenmeyen ve yalnız başına devam eden Jesse'yi anlatıyor.
Jesse kendi yolunu çiziyor ve hayatına "fresh" bir başlangıç yapmak için çabalıyor.

Breaking Bad'den bildiğimiz "yok edicimiz" Ed, El Camino'da da yer alıyor.
Fakat üzülebileceğiniz bir haberim var. Ed Galbraith karakterini canlandıran usta oyuncu Robert Forster'in son işi El Camino olmuş.
El Camino'nun yayınlandığı gün Forster, 78 yaşında beyin tümörü nedeniyle vefat etmiş.
Heath Ledger'a da olduğu gibi, başarılı oyuncuların çekimden hemen sonra ölüm haberinin verilmesi, can sıkıcı ve tuhaf bir his veriyor insana.


Eski Breaking Bad motifleri ve dünyasıyla yapılmış bu ekstra final tadında filmin, izlenebilir nitelikte olabileceğini düşünüyorum.
Son olarak, Breaking Bad'i özleyenlere önerilebilecek bir film olduğunu tekrarlıyorum.
İyi günler, iyi seyirler. :)

Bonus: 
Vince Gilligan'ın Breaking Bad, Better Call Saul gibi çalışmalarından anladığım kadarıyla;
Hayatı değişecek insanlar arabaya atlar ve sürer. 
Bunlar final kısımlarda olur. :)

0 Yorumlar