Renklerin Psikolojik Gücü

Renkler tasarımda, iş dünyasında ve psikoloji yönetiminde çok önemlidir. Renklerin psikolojik gücü hiç beklenmedik etkilerle sonuçları değiştirebilir. Logo tasarımında, mağaza tasarımında, şirket tasarımında profesyonelce kullanılması belirgin değişimler doğurmuştur.
Elbette renkler dünyadaki herkes için aynı anlamları taşımaz. Ama bilim ve deneylerin oluşturduğu genellemelerin etkili olduğu kanıtlanmış bir gerçek.

Tasarımda çok kilit bir konu olmasının yanı sıra birçok alanda etkili olan renklerin belirgin/işe yarar özelliklerini açık bir dil ile derledim. Elbette her renk için uzun uzun konuşulabilir, fakat ben kısa ve öz bir derleme yapmak istedim.


dikkate alabileceğiniz bazı ipuçları,


Siyah: Gizemin ve korumacılığın rengi olarak bilinir. Moda dünyasında tarzın ve seçkinliğin göstergesidir. Psikolojik olarak stresten koruduğu düşünülür. Sır tutucu olarak da algılanabilir, bunun sebebi karanlık ve örtücü olarak algılanmasındandır. Otorite ve iktidar hissini izlenimini verir. Baştan çıkarıcılık ve cinsellikle de ilişkilendirilir. Siyah her şeyin sonudur, sonu olduğunu hissettirir. Fakat her son yeni bir başlangıçtır.

Beyaz: Masumiyeti ve saflığı temsil eden renktir. Sıfırdan başlama, yeni bir sayfa açma hissi uyandırır. Şeffaflık, dürüstlük, temizlik ve huzuru çağrıştırır. Bütün renkleri içinde bulundurur ve mükemmeliyetçilikle ilişkilendirilir. İnsanın kendini boşlukta hissetmesini sağlayabilir, izolasyon hissi uyandırabilir.

Mavi: Mavi, verimlilik arttırıcı, güven verici etkileri nedeniyle şirketlerin çok tercih ettiği bir renktir. İnsanlarda sempati uyandıran bir renk olmasının yanı sıra, kendi halinde davranmaya ve uyuma yatkın hisler oluşturur.  Mavinin insanların iştahını bastırdığı kanıtlanmıştır. Bu yüzden yiyecek firmaları çok fazla kullanmaz.
En soğuk renk mavidir, fakat hayalleri ve maneviyatı çağrıştırır.

Kırmızı: Oldukça dikkat çekici olması nedeniyle pazarlamada en çok kullanılan renklerdendir. Çekici ve anlık satın alma kararları verdirici olduğu bilinir. Mavinin aksine açlık hissini pekiştirir. İnsanda kalp atışını hızlandırır, bu da aciliyet/heyecan hissi uyandırır. Aşkın ve nefretin, tutkunun ve tehlikenin rengidir. Dinamikliği insanı agresifleştirebilir. Muhtemelen kanın renginden dolayı, yaşamı temsil ettiği düşünülür.

Sarı: İyimserliği, gençliği, yaratıcılığı ve umudu temsil eder. Pazarlamada fazla kullanılması çok uygun değildir, çünkü gözü hızla yorar. Oldukça dikkat çekici bir renktir. Sevimliliği de yansıtır. Zekanın ve aklın rengi olduğu düşünülür, insanlara sunulan şeyi mantıklı göstermek için kullanılır. İyimserliği ve kıskançlığı, anlayışı ve ihaneti temsil eder.

Yeşil: Büyümenin, gelişmenin, yenilenmenin rengidir. Sağlığı, tabiatı ve huzuru çağrıştırır. Rahatlığı temsil eder, depresyona karşı yararlıdır. İyileşmeyi, çözümü ve sakinliği destekler. Yeşilin 100'ü aşkın tonu vardır, daha orta tonlardaki yeşillerle haşır neşir olmak ruh halinizi dengelemenize yardımcı olabilir. Mavi ve sarı gibi iki hafifletici rengin kombinasyonudur.

Turuncu: Mutluluk yayan bir renktir. Pazarlamada heves arttırıcı olarak kullanılır. Yoğun turuncular saldırganlığı ve zararı çağrıştırırken, yumuşak turuncular sıcaklığı ve iyi niyetli duyguları yansıtır.

Pembe: Çekicilikle bağdaşır. Pazarlamada bebekler, çocuklar, romantizm ve cinselliği çağrıştırması için kullanılır. Sevimliliğin, çocuksuluğun, nezaketin rengidir.

Mor: Pazarlamada yaşlanma karşıtı/güzellik ürünleri için kullanılır. Hayal gücünü ve bilgeliği temsil eder. Ana renkler gibi çok fazla tonu olmasa da belirsizliği ve gücü çağrıştırır. Yüksek idealleri simgeler fakat kararsızlık verici olabilir. Aynı zamanda sakinleştirici renklerdendir.0 Yorumlar