Kısa Değerlendirmeler: Satranç

Satranç (Schachnovelle), Stefan Zweig'ın Brezilya'daki sürgünde yazdığı, en tanınmış eserlerinden biri. Aynı zamanda bir veda mektubu niteliğini taşıyor, çünkü Zweig'ın eşiyle birlikte intihar etmeden önceki son eseri. Yazarın intiharın eşiğindeki ruh halini ve düşüncelerini yansıtan, son eseri.

Özetin özeti: Hikaye, bir geminin limandan kalkışıyla başlar. Öykünün kahramanı; bu gemiye binenlerden birisi olan, ünlü dünya satranç şampiyonu Mirko Czentovic'i farkeder ve onunla bir maç yapmak için uğraşmaya başlar.
Dünya şampiyonu ile maç yapmak için uğraşırken Mcconnor adında yenilgiden nefret eden hırslı bir adam ile tanışır. Mcconnor'un parası sayesinde dünya şampiyonuyla simultane maçlara başlarlar. Birkaç kez yenildikleri serinin son maçında, gizemli bir oyuncu(Dr. B), şampiyona karşı oynayan kişinin kolunu tutup doğru hamleyi ona söyler. Bu elin sahibi dünya şampiyonuna karşı koyabilecek kadar güçlü bir oyuncudur.

Dr. B.'nin oyun gücü, çok ağır bir trajedinin ürünüdür. Gizemli oyuncu Dr. B., ikinci dünya savaşında işkence için hapsedildiği bir otel odasında şans eseri bir satranç kitabı çalmıştır ve bu kitap ile çok uzun süre vakit geçirmek zorunda kalmıştır. Bu zamanın sonunda üstün bir satranç oyuncusuna dönüşmüştür fakat psikolojik açıdan sağlıklı kalamamıştır.

Değerlendirme: Stefan Zweig'ın çoğu hikayesinde olduğu gibi psikolojik analizler çok başarılı.  Stefan Zweig, kitabın içindeki hikayeyi yaşamanızı, zihninizde hikayeyi görmenizi sağlıyor. Hikayenin içindeki psikoloji ve olay akışı sürükleyici. Verilmek istenen değerli mesajlar ince bir şekilde aktarılırken, zihninizi sorgulamanız için size fırsat tanıyor. Kitaptaki ana karakterler ve kavramlar gerçek kavramları sembolize ediyor. Şahı köşeye sıkıştırmanın ne kadar saçma olduğu anlatılırken Mcconnor'un satranç maçı yapmak için harcadığı paralar bile, tek başına çok şey ifade ediyor.
Satranç'ta,
Satranç tahtası, savaş alanını.
Satranç Şampiyonu Czentovic, Nazi otoritesi ve acımasızlığını
Dr B. de insanlığın yaşadıklarını, hümanizmi
simgeliyor.

Yaklaşık 70 sayfalık; kısa, akıcı ve anlam dolu bir hikaye. Satranç'ı okumalısınız.0 Yorumlar